Artık iş aramaya karar verdiniz… Sizin için zorlu bir dönem başlıyor demektir…

 • Eğer çok şanslıysanız
 • Henüz fazla deneyiminiz yok ve seçme yapmıyorsanız
 • Birden çok sektörde çalışma imkanınız varsa
 • Yönetici pozisyonu aramıyorsanız
 • Aceleniz yoksa
 • Maddi sıkıntıda değilseniz

işiniz biraz daha kolay olabilir. Ancak,

 • Bir yıldır iş arıyorsanız
 • Bayansanız ve doğum yaptığınız için işten ayrıldıysanız ve yeniden iş arıyorsanız
 • Erkekseniz ve henüz askerliğinizi yapmadıysanız
 • Deneyimliyseniz ve nasıl bir iş istediğinizi biliyorsanız
 • İş veren sizi seçtiği kadar siz de işvereni seçiyorsanız
 • Yöneticilerin iş hayatında ne derece önemli olduğunu deneyimlemişseniz
 • Maddi olarak sıkıntıdaysanız
 • Yönetici pozisyonu arıyorsanız

İşiniz biraz daha zor olacaktır Tabii istisnalar olabilir.

Önce kariyer sitelerini ziyaret edersiniz, CV’niz buralarda mevcut değilse hemen bir CV oluşturursunuz. Eğer CV’niz varsa hemen güncellersiniz. Size uygun ilanlar varsa onları inceler ilgili firmaları araştırır ve site üzerinden başvurunuzu yaparsınız. Tüm tanıdıklara hemen iş aradığınıza dair haber, bir de CV’nizi yollarsınız; tabii çalışmıyorsanız ve bir işvereniniz yoksa 😉 çünkü çoğunlukla çalıştığınız yerin iş aradığınızı bilmesini istemezsiniz. Bu durumda işiniz biraz daha zorlaşır, gizliden saklıdan iş aramak zorundasınızdır.

Lİnkedin’i keşfedersiniz. Burada profilinizi oluşturur veya yine güncellersiniz. Alanınızla ilgili gruplara üye olursunuz. Cesaretliyseniz, girişkenseniz ve konu hakkında görüşleriniz varsa tartışmalara katılır hatta tartışma platformu yaratırsınız. Linkedin de insan kaynakları danışman firmalarına (Head Hunter) CV’nizi gönderirisiniz umut ederek.

Artık sizi aramalarını beklersiniz. Bir gün hiç de beklemediğiniz anda bir telefon gelir, karşıdaki ses hala iş arayıp aramadığınızı sorar. “Evet iş arayışım devam ediyor” dersiniz. Görüşmeye gidersiniz, ama önce firmayı mutlaka araştırırsınız. Bir anda telefonlar artmaya başlar, şansınızın açıldığını düşünürsünüz, halbuki piyasa canlanmıştır. Belki de sene sonunda bütçeler hazırlanırken kadrolarda yeniden gözden geçirilmiştir.

İş görüşmeleri daima bir deneyim ve gelişim süreci olacaktır sizin için. Her görüşmede eksiklerinizi ve olumlulu yanlarınızı gelişim noktalarınızı farkedersiniz. Her seferinde bir sonraki görüşmede …. yı da söylemeliyim dersiniz. Bazen görüşmeler o kadar olumlu geçer ki içinizi bir umut kaplar ya da kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlar. Sizi bir görüşmeye daha çağırırlar. Gidersiniz, bazen bu görüşmeler üçü hatta dördü bulabilir. Artık teklif aşamasına gelirsiniz bu seferde şartlar size uymaz. Yine olmadı dersiniz ve moraliniz bozulur. İşte size hayalkırıklığı. Gerçi her zaman hayal kırıklığı olmayabilir de. Eğer karşıdaki kişiyi siz reddediyorsanız bu sizde bir rahatlama ve mutluluk yaratabilir.

Bir de Head Hunter firmaları aracılığı ile görüşmelere gönderilirsiniz. İnsan Kaynakalrı danışmanlığı yapan firmalar ile görüşmek her zaman daha keyiflidir. Daha rahatsınızdır, daha içtensinizdir. Üstelik CV’niz olumluysa mutlaka oralarda bir yerlerde iş bekliyor demektir.

Olumsuz geçen görüşmeler veya cevaplar sizi rahatsız eder. Hele de o işi çok istiyorsanız. Sanki bir daha hiç çalışamayacakmışsınız gibi hissedersiniz. Bazen de bir daha hiç çalışmak istemezsiniz. Umutlarınız yıkılır. Oysaki telefondaki kişiye hiç de bozulmamış gibi bilgi verdiği için teşekkür edersiniz. Ahh bir de içinizi okusalar.

İşte İŞ ARAMA operasyonu böyle sürüp gider. Eğer şanslıysanız kısa sürede istediğiniz gibi bir işi bulursunuz. Ama unutmamak gerekir ki her işte sizi rahatsız edecek birşeyler çıkacaktır. Önemli olan bunların sizin huzurunuzu ve psikolojinizi bozacak nitelikte olmaması ve olayları çok fazla büyütmemek.

Dilerim aşağıdaki gibi hissetmenizi sağlayacak bir işiniz olur 🙂

Reklamlar