About

Ceren Erktan Yiğit

1977 yılında Ankara doğdum. İlköğretim, ortaokul ve lise öğrenimimi Ankara’da tamamladım. 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi-Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalından mezun oldum.  2003 yılında yine  Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim dalı yüksek lisans programını tamamladım.

Üniversite lisans programına devam ederken son iki sene Otokoç A.Ş’de Promosyon ve Satış alanında part-time olarak çalıştım. Yine üniversite yıllarında dört yıl boyunca TRT çok sesli gençlik korosunda korist olarak görev aldım. Bir yıl da Ankara Devlet Konservatuarı Ankapella korosunda yine koristlik yaptım. Aynı yıllarda bir dönem boyunca Çağdaş Drama Derneği’nin Yaratıcı Drama kursuna katıldım.

2000 yılında Başkent Üniversitesi Kolej Ayşeabla okulunda eğitim programı geliştirme uzmanı olarak çalışmaya başladım. 2001-2003 yılları arasında Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi içinde Başkent Üniversitesi Adana Koleji ve Kolej Ayşeabla Okullarnını Eğitim Koordinatörü olarak görev aldım. Bu dönem boyunca Fen bilgisi ve Matematik  ders programlarını geliştirme çalışmalarını çok değer verdiğim hocalarım Prof. Dr. Yaşar BAYKUL ve Prof. Dr. Durmuş Ali ÖZÇELİK başkanlığında yürüttüm. Program geliştirme projeleri kapsamında 1.-2.-3.-4. ve 5. sınıflar için matematik ve fen bilgisi öğrenci ders kitaplarını ve öğretmen kılavuzlarıyla birlikte çalışma kitaplarını yayımladım. Yine bu süre içinde öğretmen eğitimlerinde görev aldım ve eğitimler verdim.

2003 yılında iş değiştirerek Türk Eğitim Derneği Genel Merkezi’nde Eğitim Koordinatörlüğü bünyesinde eğitim uzmanı olarak çalışmaya başladım. Burada akreditasyon ve standardizasyon çalışmalarında, program ve materyal geliştirme projelerinde ve sorumlu olduğum TED okullarının hem eğitim-öğretim faaliyetleri hem de fiziki düzenlemelerinin gelişiminde görev aldım. Öğretmen eğitimlerini verdim. Öğretmenlerin gelişim süreçleri için seminer programlarını düzenleme ve raporlamada çalıştım. Tüm bunların yanında öğretmen ve müdür istihdamı ve işe alım sürecinde de görev aldım.

2006 yılında 9. Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında İlköğretim eğitim komisyonu üyesi olarak görev aldım.

2007 yılında sektör değiştirerek Bilkent Real Hipermarketinde eğitim sorumlusu olarak perakendeye adım attım. Farklı bir sektör olduğu için önce sektörü öğenmem gerekti. Real bu anlamda benim için bir okul oldu diyebilirim. Burada tüm departmanlarda personelle birlikte çalıştım, önce onları tanıdım, iş yaşantışarını beklentilerini ihtiyaçlarını belirledim. Güzel bir eğitim odası hazırladım ve personel eğitimlerini verdim. Performans gelişimlerinde yer aldım ve her türlü eğitim faaliyetini yönettim. Real’de çalışmam çok uzun sürmedi, sekiz ay sonra 2007 Kasım ayında Electro World Türkiye ile birlikte İstanbul yaşantım başladı. 

Benim için yepyeni bir dönem oldu. Şehir değiştirdim, evlendim ve yeni bir işe adım attım. Electro World benim, perakendede ve  insan kaynakları alanında ciddi deneyimler edindiğim bir iş ortamı oldu. “Start up” bir şirket olması dolayısıyla çok yoğun bir tempoda çalıştım fakat çok gurur duyduğum işler başardım. Eğitim ve gelişim yöneticisi olarak tüm eğitim faaliyetlerini yönetmekle birlikte, insan kaynakları alanında da birçok projeyi yürüttüm. Performans yönetim sistemi, tüm İK prosedürlerinin yönetimi, ödül sistemi, çalışan memnuniyeti projesi ve aksiyon planları bunlardan bazıları. Eğitim ve gelişim faaliyetleri kapsamında da gerçekten övündüğüm ve başardığımı düşündüğüm projeler, EWA’yı (Electro World Akademiyi) kurmak ve etkin bir şekilde faaliyet göstermesini sağlamaktı. 22 kişilik 2 eğitim salonu, bir toplantı odası ve bir de küçük bir mağazayı andıran uygulama sınıfından oluşan akademi, içinde kütüphanesinden, dinlenme alanına kadar sürekli kullanılan bir eğitim ortamı oldu. Diğer bir proje Yetenek değerlendirme merkezi, bu projede müdür adaylarını seçme ve eğitim süreçlerini hazırlayıp uygulamayla birlikte, sonunda da hem yazılı hem de uygulamalı sınav sistemi ile müdür yetiştirmek esas alındı ve çok da başarılı oldu. Tabii eğitim ve gelişim sistemi içinde bunların dışında da birçok projeyi ve çalışmayı yürüttüm. Ancak 3,5 senenin sonunda doğum nedeni ile EW’den ayrılmak zorunda kaldım. 

2010 Ekim ayında ikizlerimi dünyaya getirdim. Asya ve Yağız. Onlar eşimle birlikte benim hayatımın anlamı. Aynı anda dünyaya gelen iki ayrı kişilikler. Gerçekten ikiz büyütmek kolay değil. Çok zor olmakla birlikte keyifli yanlarıda çok fazla. Onların gelişimine ortak olabildiğim için çok şanslıyım.

Tabii artık çalışma vakti geldi. Mesleğime bu kadar emek verdikten sonra yarı yolda kalmasını istemiyorum ve kariyerime devam etmek niyetindeyim.

Biliyorum daha çok okul ve iş yaşamından bahsettim, fakat insan iş hayatına adım attıktan sonra çok da fazla aktivitede bulunamıyor. Yine de benim hayatımda, kitaplar, müzik ve herşeyden önce sanat hiç eksik olmadı ve olmayacak da… Taa küçüklüğümde 7 senelik bir bale eğitimi ile başlayan sanat yaşantım artık daha çok izleyici boyutunda da olsa hiç yok olmadı.

İşte Ceren YİĞİT  

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s